Kwan Nyom Hapkido – Warszawa 2019

Hapkido jest w Polsce mało popularną sztuką walki. Szkoły bądź sekcje, w których możemy się jej nauczyć można policzyć prawdopodobnie na palcach jednej ręki. Na terenie Mazowsza treningi Hapkido prowadzone są jak do tej pory tylko w jednym miejscu.

Każdego roku w Warszawie odbywa się seminarium Kwan Nyom Hapkido prowadzone przez twórcę stylu, GM Geoffa J. Bootha – IX Dan. Kwan Nyom jest stosunkowo młodym stylem, o którym pisaliśmy już wcześniej. Od tradycyjnego Hapkido odróżniają go dwie rzeczy: brak układów formalnych oraz sposób nauczania technik.

Tegoroczne seminarium cieszyło się wyjątkową popularnością. Na hali OSiR Ochota, 29 marca br. zebrało się około siedemdziesięciu pasjonatów sztuk walki. Przedstawiciele różnych stylów  w ciągu całodziennego seminarium poznawali techniki Hapkido od najbardziej podstawowych do bardziej zaawansowanych, obejmujących też obronę przed nożem i szantażem przy użyciu pistoletu. Zakończenie seminarium to już tradycyjnie pytania związane głównie ze sztukami walki, na które GM Booth odpowiadał podpisując certyfikaty dla uczestników spotkania oraz wspólne zdjęcie.

W tym roku wizyta GM Geoffa J. Bootha w Warszawie miała szczególne znaczenie. Po raz pierwszy w historii Hapkido IHA Polska miał się odbyć egzamin na I Dan Kwan Nyom Hapkido. O tym jednak będziecie mogli przeczytać w następnym wpisie. A tymczasem zapraszamy do galerii, gdzie znajdują się zdjęcia wykonane podczas seminarium.

Zdjęcie: GM Geoff J. Booth