GM Trevor Nicholls IX Dan – Seminarium i egzamin, Warszawa, 2018

 

Za trochę więcej niż trzy tygodnie odbędzie się w Warszawie centralny egzamin na stopnie mistrzowskie Taekwon-Do ITF, zorganizowany przez Polskie Zrzeszenie Taekwon-Do ITF. Tradycyjnie już zostanie on poprzedzony seminarium szkoleniowym, które dla kandydatów na stopnie mistrzowskie jest punktem obowiązkowym. Impreza po raz drugi odbędzie się w Warszawie. Tym razem pasjonaci Taekwon-Do ITF z całej Polski spotkają się na hali OSiR Targówek przy ulicy Ossowskiego.

Tym oto zgrabnym zabiegiem chcielibyśmy przypomnieć zeszłoroczne seminarium i egzamin, o których na stronie, niestety, nie napisaliśmy. Nadchodzące wydarzenie tej rangi jest jednak dobrym powodem by tę zaległość nadrobić.

Rok temu, na zaproszenie Polskiego Zrzeszenia Taekwon-Do ITF Polskę odwiedził GM Trevor Nicholls – IX Dan Taekwon-Do ITF. Główny sekretarz International Taekwon-Do Federetion, bliski współpracowik syna twórcy Taekwon-Do, GM Choi Jung Hwa. W sobotę poprzedzającą egzamin na stopnie mistrzowskie poprowadził seminarium szkoleniowe, które obejmowało przede wszystkim techniki nożne i układy Taekwon-Do ITF. Towarzyszył mu uczeń i bliski współpracownik, Mistrz Glenn Horan, posiadacz stopnia VII Dan Taekwon-Do ITF. Zaczynając od podstaw, pracowaliśmy nad poszczególnymi elementami kolejnych układów, aż do uznanego za najtrudniejszy technicznie, Juche. Co ciekawe, Juche w Wielkiej Brytanii nosi nazwę układu, który został nim zastąpiony – Kodang. Tak więc słysząc nazwę Kodang wiedzieliśmy, że należy wykonać Juche. Dla wyjaśnienia warto dodać, że Juche został umieszczony w zbiorze form Taekwon-Do ITF zamiast Kodang po tym, jak gen. Choi Hong Hi podjął współpracę z Koreą Płn., gdzie na początku lat osiemdziesiątych wprowadził Taekwon-Do. W dużej mierze są to układy bardzo podobne siebie, spora liczba technik w nich zawartych pokrywa się ze sobą.

Podczas, gdy posiadacze czarnych pasów pod okiem GM Trevora Nichollsa pracowali nad układami mistrzowskimi, kandydaci na pierwszy stopień mistrzowski poznawali techniki samoobrony. Tę część seminarium poprowadził specjalista w tej dziedzinie, Mistrz Grzegorz Wyszomierski – VII Dan. Łącząc elementy Taekwon-Do i Hapkido zaprezentował techniki, które robiły wrażenie z jednej strony finezją, z drugiej prostotą i skutecznością.

Oddzielną część dla kandydatów na czarny pas poprowadził Prezes Polskiego Zrzeszenia Taekwon-Do ITF, Mistrz Sebastian Maniak – VI Dan. Ten panel dotyczył głównie walki sportowej, która też wchodzi w skład egzaminu na stopnie mistrzowskie.

Jest wiele sposobów na spędzenie pięknego, upalnego kwietniowego weekendu. Ponad setka osób jednak postanowiła spędzić sobotę na hali sportowej, przez osiem godzin praktykując techniki Taekwon-Do ITF. Część z nich następnego dnia miała przystąpić do egzaminu na stopnie mistrzowskie.

Podczas egzaminu kandydaci na stopień I Dan oraz kolejne stopnie mistrzowskie wykazywali się znajomością i umiejętnością wykonania układów Taekwon-Do ITF poczynając od pierwszego, Chon-Ji. Później przyszedł czas na techniki nożne, samoobrona, walka, łamanie desek i więcej. W sumie cztery godziny ciężkiego wysiłku fizycznego. Skład komisji złożonej z Mistrza Grzegorza Wyszomierskiego – VII Dan, Mistrza Sebastiana Maniaka – VI Dan oraz Rafała Bagińskiego – V Dan uzupełnili nasi goście z zagranicy, GM Trevor Nicholls – IX Dan i Mistrz Glenn Horan – VII Dan. 

W tym miejscu trzeba wspomnieć z nie małą dumą i przyjemnością o dwóch rzeczach. Podczas tego egzaminu zdobyłem stopień mistrzowski III Dan. Natomiast Szkoła Koreańskich Sztuk Walki „Yong” miała swój bardzo duży wkład w organizację całej imprezy.

A teraz tradycyjnie zapraszamy do galerii.

Taekwon!

Bernard Lipiński